środa, 18 września 2013

HISTORIA W PIECZĘCIACH ZAKLĘTA




1 września 1939 roku  uczniowie dębickiego gimnazjum mieli jak co roku rozpocząć rok szkolny - mieli zasiąść w szkolnych ławkach wśród swoich kolegów by uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez profesorów.  Lecz los  uczniów tamtego września potoczył się zupełnie nieoczekiwanie.  Nad Dębicą pojawiły się niemieckie samoloty i pierwsze bomby runęły na domy i ulice. Wielu ludzi zginęło już pierwszego dnia.
  Zamiast szkolnego dzwonka na lekcje uczniowie usłyszeli alarm lotniczy. 

Z chwilą wkroczenia do Dębicy wojsk agresora w budynku gimnazjalnym początkowo stacjonowało wojsko, potem umieszczono tu niemieckie starostwo. Nad wejściem umieszczono niemiecką "wronę".
    Zaraz w pierwszych dniach okupacji Niemcy splądrowali gabinety i pracownie fizyki, chemii i biologii. Kosztowne pomoce naukowe zostały zagrabione i wywiezione do Niemiec. Te których nie wywieziono wyrzucono przez okna na podwórko szkolne i niszczono. Bibliotekę palono, rzucając przez okna książki na płonący stos. Nauczyciele i uczniowie ratowali gimnazjalny księgozbiór jak tylko to było możliwe. Wynoszono książki do prywatnych domów i chowano je na strychach lub w piwnicach. Lecz i te spłonęły potem w pożarach  bombardowanych domów. Po wyzwoleniu nauczyciele i uczniowie przynosili ocalałe egzemplarze do gimnazjum by mogły one od nowa służyć uczniom i wejść w skład biblioteki gimnazjalnej. Wiele ksiąg wzorem przedwojennych darczyńców podarowano szkole z prywatnych księgozbiorów. 
    
  Dziś z chwilą rozpoczęcia nowego roku szkolnego przystąpiliśmy do realizowania kolejnych projektów mających na celu  zabezpieczenie pamiątek dotyczących historii regionalnej.
    Historia w pięczęciach zaklęta to projekt polegający na ukazaniu dziejów Dębicy poprzez pieczęcie instytucji które kiedyś działały w mieście.  Zbiory dawnej biblioteki znajdujące się w Muzeum Szkolnym I Liceum Ogólnokształcącego im.Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, to liczący blisko tysiąc egzemplarzy  księgozbiór w skład którego wchodziły książki biblioteki gimnazjalnej gromadzone na przestrzeni przeszło stu lat i ocalałe z pożogi dwóch  wojen światowych.

        Zachowane na kartach tytułowych pieczęcie są dowodem na pochodzenie ksiąg z różnych źródeł np. darowane szkole przez osoby prywatne i instytucje o istnieniu których  dzisiejsi uczniowie Liceum mogą się dowiedzieć dzięki opracowaniu przygotowywanemu w ramach wspomnianego projektu którym zajęli  się członkowie  Szkolnego Koła Muzealnego i Archiwalnego.